Niedługo zaczną się prezydenckie wybory w Stanach

15.09.2020, 15:16 0 komentarzy
Niedługo zaczną się prezydenckie wybory w Stanach

W roku bieżącym Ameryka zagłosuje na nowego reprezentanta państwa. W tym momencie ten urząd wypełnia Donald Trump i zdecydowanie zabiega on o reelekcję. Jednak inni kandydaci nie próżnują i 50 dni przed głosowaniem jest możliwość zapoznania się z sondażami. W jaki sposób się prezentuje sytuacja w tej chwili? Szanse którego kandydata okazują się najlepiej rokujące? W porównaniu z 2016 rokiem, główny rywal Trumpa ma zdecydowanie lepsze wyniki.

Joe Biden, przedstawiciel Demokratów, prezentuje ponad 7 procent wyższości nad teraźniejszym prezydentem Stanów. Mimo wszystko sztab wyborczy Trumpa nie rozpacza i nie sądzi, aby teraźniejsze sondaże przewidywały nadchodzący wynik głosowania. Podczas ostatniego głosowania sytuacja była naprawdę podobna - Hillary Clinton w ostatnich wyborach także wyszła na prowadzenie, lecz ta przewaga nie była bardzo wielka. Było to wyłącznie 2,3%. Niezależnie od tego, iż była sekretarz stanu posiadała wyższość oraz zdobyła większą ilość głosów, jeśli weźmiemy pod uwagę całe USA, przegrała wybory z obecnym prezydentem.

Co interesujące, w Stanach Zjednoczonych nie decyduje o wyniku liczba pojedynczych głosów. Przesądzający jest wybór elektorów - w każdym stanie określona jest ich liczba i jest uzależniona ona od liczby mieszkańców w danym stanie. Na tę chwilę wojuje ze sobą w znacznej mierze pięć stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona.

W każdym wyżej wymienionym stanie panuje inna sytuacja. W części stanów wygrywa Trump, gdzie indziej Joe Biden. Sytuacja więc nie będzie przewidywalna. Wiele zdecydowanie zależy od ogólnych nastrojów w danym stanie - zdarza się, iż obywatele mają republikańskie idee, a niekiedy okazują się to w znacznej mierze demokratyczne podejście. Jednakże nawet w stanach ogólnie republikańskich w ostatnim czasie pozachodziły ogromne modyfikacje. Sporo dzięki nowym mieszkańcom, którzy prezentują stosunkowo liberalne postawy, a decydują się przeprowadzić przez tanie mieszkania. Takie podpisy mogą mieć znaczący wpływ na powołanie nową głowę kraju.

A jak wyglądać będą wybory w czasie epidemii? Z powodu pandemii głosowanie potrwa trochę dłużej, gdyż rozpoczną się dokładnie za niedługo. Duża większość Amerykanów chce głosować metodą korespondencyjną.

Pozostaje więc poczekać na rozwój sytuacji - biorąc pod uwagę wybory w 2016, nic nie będzie jasne więc kierowanie się publicznymi opiniami się może okazać błędne.

Tagi:

Zostaw komentarz